Puidust Pergola 86-86

Katusega pergola - pergola ideed 2023

04.02.2023

Varikatusega pergola on praktiline ja dekoratiivne lehtlalahendus, mida saate kasutada oma hoovis õdusa keskkonna loomiseks. Pergolaid on väga erineva stiili ja disainiga ning neid on võimalik kombineerida aiapaviljonide, varikatuste või lillerestidega. Seetõttu võib iga omanäoline aialahendus leida ka sinna sobiva pergola, mis vastab oma katuse mõõdu, risttalade ning talade konstruktsiooni ja sammaste arvuga täpselt teie vajadustele.

Pergola 40-40 Toode

Pergola lühike ajalugu

Päritolult ladina keelsest sõnast “pergula”, mis tähendab väljaulatuvat räästa, siis pergolad just seda ongi – need on katuse räästaga pikendatud alad, mis ulatuvad kuni seinakonstruktsioonini, luues aias varjulise ala ja suurendades tõhusalt eluruumi maja piiridest kaugemale.

 

Esimene teadaolev pergola kasutamine ulatub tagasi aastasse 1400 eKr ja väidetakse, et see oli ühe Egiptuse Ülemkohtu tuntud ametniku kodu osa. Hiljem muutus see populaarseks jõukate egiptlaste seas kaitsevahendina karmi kõrbepäikese eest.

 

17. sajandil, umbes samal ajal kui toimus suur Itaalia renessanss, sai pergola moesuunaks jõukate roomlaste seas. Nende versioonid olid tavaliselt valmistatud kivisammastest ja olid peamiselt mõeldud viinamarjapuude kasvatamiseks veinitootmise eesmärgil.

Katusega Pergola

Pergolad tänapäeval

Trendid tulevad ja lähevad ning ka pergolad ei jää trendidest puutumatuks. Pärast mõningast taandumist viimase paari sajandi jooksul on nüüd märgata nende välialade struktuuride taaselustumist. Traditsioonilise tellise või kivi asemel valmistatakse tänapäevased pergolad tavaliselt vastupidavatest, hooldusvabadest ja suhteliselt taskukohastest materjalidest, nagu klaasplast, vinüül ja puit. Eriti populaarsed on praegu puidust pergolad, mis on levinud kõikjal Euroopas ja ka teistes maailma piirkondades.

 

Kui kaalute tänapäeval terrassile pergola või muu varikatuse paigaldamist, leiate palju erinevaid kujundusi, mille seast valida. Tegelikult anname selles artiklis edasi mõned suurepärased kaasaegsed pergola ideed, millest saate inspiratsiooni ammutada. Vahepeal räägime erinevatest pergola tüüpidest, et saaksite välja selgitada, milline neist sobib teie väliruumi jaoks kõige paremini.

Kaks peamist tüüpi pergolasid - katusega ja avatud

Pergola ilma katuseta

Pergolad võivad olla erinevate vormide või stiilidega, kuid need kuuluvad kahe peamise tüübi alla – katusega pergola ja avatud pergola. Mõlemal neist on omad eelised ja puudused, seega on oluline hoolikalt kaaluda valikuvõimalusi enne paigaldamise otsustamist.

Pergola koos katusega

Ilma katuseta pergola

Pergola põhiline struktuur koosneb ainult sammastest ja taladest või sarikatest, mis moodustavad katuse raami. Kui plaanite pergolat paigaldada oma aia keskele selleks, et luua kaunis fookuspunkt või majutada taimi ja viinapuid, siis võite jätta katuse vahele.

 

Avatud pergola valimine võimaldab paremat õhuringlust ja rohkem päikesevalgust, mis on kasulik taimedele. Lisaks võimaldab avatud katuse disain teil suurepärase ilma korral nautida looduslikku ümbrust palju rohkem.

Katusega pergola

Pergola disain võimaldab kergesti paigaldada katust või kaitset ning selleks on palju põhjuseid. Enamasti pakub katus varju ilmastikutingimuste eest. See on eriti oluline, kui soovite paigutada mööblit ruumi, mis vajab kaitset vihma ja liigse päikesevalguse eest.

 

Pergola katus võib pakkuda ka teatavat privaatsust ning varju eriti kuumadel pärastlõunatel. Lisaks võib katus suurendada teie kinnisvara turuväärtust, kui otsustate tulevikus selle müüa.

Parimad tüübid pergolate katuste jaoks

Kahtlemata on puidust pergolad tänapäeval kõige eelistatum valik, kuna need pakuvad ideaalset tasakaalu vastupidavuse ja esteetika vahel. Mis puutub katusematerjali, siis on siiski palju suurepäraseid valikuid, mille seast saate valida.

Puit

Kui pergola peab eelkõige olema teie elutoa või terrassi laiendus, on puidust katusematerjal suurepärane valik. See võib olla küll kallis, kuid kui sellele tagatakse piisav hooldus, tasub see end aja jooksul ära.

Polükarbonaat

See on üks kaasaegsemaid katusematerjale pergolate jaoks ning neid on saadaval laias valikus värvides ja paksustes. Läbipaistev variant on üks populaarsemaid, sest see võimaldab nautida looduslikku valgustust, samal ajal pakkudes kõrget kaitset.

Kangas

Kangaskatuse eelised on selle odav hind, saadavus peaaegu igasuguses värvitoonis või mustris ning lihtne asendatavus. Puuduseks on see, et nad ei sobi hästi vihmase või lumise ilmaga.

Tagasitõmmatav katus

See valik pakub teile parimat mõlemast maailmast, kuna saate oma pergola lihtsalt kinni panna või avada, olenevalt teie meeleolust või vajadusest.

Teie jaoks alati olemas

Kui olete huvitatud puidust pergola paigaldamisest, siis Statek Wood meeskond saab teid aidata. Oleme usaldusväärne puidust pergolate ja autovarjualuste tootja ning paigaldaja Eestis juba 10 aastat. Kui soovite rohkem infot, siis helistage meile juba täna.